Hledáte cestu, jak přijít rychle k penězům? Oslovil Vás někdo s nabídkou výhodných investic do akcií/kryptoměn, případně jiných komodit přes AnyDesk?
Věnujte 5 minut vašeho času přečtení tohoto článku. Je možné, že to bude nejlépe investovaných 5 minut ve vašem životě!
Touha po snadném zisku může být velmi nebezpečná. Podvodníci to dobře vědí a často využívají lidskou naivitu a důvěřivost.
Abychom se těmto situacím vyhnuli, je dobré vědět, jak podvodníci pracují. Bohužel jejích vynalézavost nezná mezí a jejích pokusy jsou čím dále tím důmyslnější.
Je dobré si uvědomit, že pokud Vám volá někdo cizí, kdo Vám nabízí bezplatně pomoc nebo zbohatnutí a navíc na vás vyvíjí nátlak, je na místě zpozornět a pokud si nejste jistí, raději komunikaci ukončit.
Příklad jak může podvod přes AnyDesk vypadat?
Vše začne nenápadně – kliknete na reklamu s nabídkou výhodných investic do akcií nebo kryptoměn. Pokud Vás zaujme, založíte si účet na stránkách “investiční společnosti”.
Za pár dnů vám zavolá “makléř” (není výjimkou že s přízvukem některého z východních států) a nabídne vám pomocnou ruku. Mnohdy se mohou vydávat za legitimní společnosti pro zvýšení důvěryhodnosti. Stejně tak web, na který Vás odkážou může vypadat podobně jako vypadá pravý web banky, za kterou se vydávají. Jedná se však o podvodného makléře, stejně jako je podvodný web. Na takový web stačí zadat vaše přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví a rázem je má i podvodník.
“Makléř” vám ochotně vysvětlí jak svět investic funguje a co dělat, abyste dosáhli co nejvyšších výnosů. Přesvědčí vás, abyste si do počítače nainstalovali program AnyDesk, případně jinou alternativu tohoto programu (např. TeamViewer apod.), což je program určený pro IT specialisty a slouží pro vzdálenou správu a připojení k počítačům.
Jakmile máte nainstalováno, “makléř” vás vybídne, ať se přihlásíte do svého internetového bankovnictví. Pokud je útočník (“makléř”) připojen přes některý z programů pro vzdálený přístup, vidí, co na počítači děláte: kolik peněz máte na účtech, na co klikáte…
Nakonec Vám ochotně nabídne pomoc a při založení investic Vám bude asistovat. Zatímco si stále myslíte, že výhodně investujete, falešný makléř převezme kontrolu nad vaším počítačem a při nejbližší příležitosti Vám vyluxuje celý účet.
Bohužel není podmínkou, že se ozvou podvodníci až po tom, co vás zaujme reklama. Někdy zkrátka zkoušejí náhodná telefonní čísla nebo se dostanou k vaším datům po uniku dat z Vámi používané služby (v minulosti např. Facebook, MySpace, LinkedIn, T-Mobile aj…)
Pojďme si vysvětlit co je AnyDesk a jak funguje?
AnyDesk je nástroj pro vzdálenou správu a připojení k počítačům. Jeho hlavní účel je umožnit technikům, vývojářům a uživatelům přistupovat ke vzdáleným zařízením (počítačům, telefonům, tabletům apod.), poskytovat technickou podporu, diagnostikovat problémy a sdílet obsah obrazovky. Bohužel však tyto užitečné funkce mohou být také zneužity jedinci k provádění podvodných činností.
AnyDesk tedy není žádná platforma pro investice, jak se mnohdy snaží podvodníci vysvětlit svým potenciálním obětem!
Totéž platí pro další alternativy AnyDesku, jako je TeamViewer, Chrome Remote Desktop a další.
Myslete na to, že pokud umožníte někomu vzdálený přístup ke svému zařízení, lze to přirovnat jako byste jej posadili před vaší obrazovku nebo mu dali do ruky Váš telefon!
Jak tedy fungují investice přes AnyDesk?
Opět opakujem: Nijak – přijdete o své peníze!
Podvodníci potřebují AnyDesk, případně TeamViewer pouze k tomu, aby se dostali do vašeho internetového bankovnictví a vylákali z Vás peníze!
Protože mají vše promyšleno a předem připraveno, je možné, že Vám vytvoří registraci na nějaké “investiční platformě”. Dost možná nejdříve uvidíte, jak se rozšiřuje vaše investiční portfolio , ale pouze za jediným účelem – vylákat více peněz! Vždyť co by se mohlo pokazit, když vidíte jak dobře váš makléř hospodaří?
Není výjimkou, že podvodníci vyvíjejí nátlak, aby si jejích oběť vzala půjčku. Jakmile převedete další peníze na platformu, kde jste doposud “bohatli” najednou se nepřihlásíte a po podvodníkovi se slehne zem. V tuto chvíli už bývá pozdě a dostat se zpět k penězům bývá spíše zbožné přání.
Nabídky výhodných investic však nejsou jediné podvody, se kterými se setkáváme.
Mnohdy se podvodníci vydávají za banku, policii nebo technickou podporu Microsoftu apod…
Často se stává, že vám Zavolají s informací, že se někdo pokusil převést peníze z vašeho účtu, ale že naštěstí problém včas zachytili. Sdělí vám, že tyto informace předají na policii a někdo se vám ozve. Opravdu, za chvíli někdo zavolá, tvrdí, že je od policie a ochotně vám bude chtít pomoci. S jeho asistenci je však potřeba se přihlásit do bankovnictví a provést akci (např. změnit heslo, převést někam peníze, vybrat z účtu hotovost a vložit do bitcoinmatu apod.). Jak asi tušíte, i v tomto případě se osoba za policii pouze vydává.
V tomto případě doporučujeme kontaktovat zpět vaší banku na oficiálních kontaktech uvedených na webu (nevolat zpět na číslo, ze kterého vám volali), případně zajít na oddělení policie. Obvykle o ničem nebudou vědět!
Jak předejít podvodům přes AnyDesk a nestat se obětí kyberkriminality?
Platí 3 jednoduchá pravidla
1. Nedávejte přístup cizím osobám
Stejně jako nedáváte klíče od Vašeho bytu nebo nepůjčujete cizím lidem svůj telefon/počítač, nedávejte cizím lidem vzdálený přístup
2. S nikým nesdílejte citlivé údaje
Nikomu nesdělujte vaše přihlašovací údaje do bankovnictví ani žádná další hesla. Buďte obezřetní s tím, co sdílíte na sociálních sítích.
3. Nikomu nesdělujte ověřovací kódy doručené přes SMS
Dorazil vám ověřovací kód do SMS nebo na Email a následně se ozve někdo, že omylem zadal vaše telefonní číslo, jestli byste mu mohli kód přeposlat? S vysokou pravděpodobnosti se jedná také o podvod
Dále určitě stojí za zmínku upozornění, abyste neklikali na odkazy v emailech nebo zprávách, pokud si nejste jistí jejích zdrojem (zejména, pokud Vám dorazí email, který neočekáváte). V neposlední řadě doporučujeme se vyhnout používání veřejných Wi-Fi sítí
Bohužel, i když děláte vše, co je ve vaších silách, může se stát, že i přesto si vás někdo vyhlídne jako oběť kybernetického podvodu.
Co mám dělat, když se ke mně už někdo cizí připojil nebo jsem se stal obětí podvodu?
- Podvod nahlaste poskytovatelům svých účtů (bance, instituci vydávající kreditní karty, online platebním systémům apod.)
- Změňte všechna hesla k účtům, které mohly být kompromitovány (bankovní účty, e-mail, sociální sítě a další online účty)
- Nechte své zařízení zkontrolovat IT specialistou
- Nahlaste podvod na oddělení Policie.
- Pokud jste přišli o peníze, kontaktujte svou pojišťovnu. Možná máte pojištění, které vám může pomocí pokrýt vaše ztráty.
Je tedy AnyDesk podvodný program?
Sám o sobě nikoliv. AnyDesk využívá po celém světě více než 800 milionů uživatelů. Mezi ními i světoznámé firmy, univerzity, státní instituce nebo města.
Program je oblíbený pro svou jednoduchost, funkčnost a bezpečnost.
Pokud se však kterýkoliv nástroj na vzdálené připojení dostane do špatných rukou, může být bohužel nástrojem sloužící k nekalým účelům. Lze to přirovnat k autu, kterým jel lupič vykrást banku.
Tomuto se autoři AnyDesku snaží předcházet a různě bránit.
Co dělá AnyDesk pro to, aby zabránil zneužívaní programu pro podvody?
- AnyDesk Vede intenzivní osvětovou kampaň aby uživatelé o těchto podvodech věděli a mohli jím tak předcházet
- Byla omezena možnost připojení přes web pro neregistrované uživatele
- AnyDesk Vytvořil pracovní skupinu, která se věnuje zastavování podvodů v reálném čase “AnyDesk Anti-Fraud”
- Aktivně bojuje proti podvodným call centrům
- Pracovní skupina AnyDesk Anti-Fraud navázala spolupráci napříč odvětvími a pracuje na boji proti kyberkriminalitě se společnostmi jako Google, Meta, Barclays, Spamhouse… Navíc se snaží do těchto aktivit zapojít i svou konkurenci
Pokud byste se rádi o programu dověděli více, případně by Vás zajímala možnost zakoupení licence, navštivte naše stránky